Haberler / Genel
Endokrinoloji alanında tanınırlık ödülü alan ilk Türk bilim insanı Hacettepe’den
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, endokrinoloji alanında “Avrupa Özel Tanınırlık Ödülü"ne layık görüldü.
27.05.2022 | Genel
Nadir Yapılan İki Aşamalı 'Böbrek' Operasyonlarına Hacettepe İmzası
Hacettepe Üniversitesi, dünyada bağırsak kullanarak çalışmayan mesaneleri büyütme ve ardından böbrek nakli yapabilen sayılı merkezler içinde yer aldı.
23.05.2022 | Genel
Hacettepe ile Azerbaycan’daki üniversiteler arasında iş birliği adımları
Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev, 18 Mayıs’ta üniversitemizi ziyaret etti.
19.05.2022 | Genel
Al Farabi Üniversitesi Rektörü Tuymebayev, Rektörümüzü makamında ziyaret etti
Kazakistan Al Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zhanseit Tuymebayev, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’ı makamında ziyaret etti.
15.05.2022 | Genel
Semerkand Devlet Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalandı
Semerkand Devlet Yabancı Diller Enstitüsü Rektörü İlhomjon Tohtasinov, 12 Mayıs’ta üniversitemizi ziyaret etti.
13.05.2022 | Genel
Hacettepe Kariyer Fuarı 2022, Hibrit ve Engelsiz Olarak Gerçekleştirildi
Her yıl düzenlediği etkinliklerle sektörün dev isimlerini öğrencilerle buluşturan Hacettepe Kariyer Fuarı, önceki senelerden farklı olarak “Herkes için Fuar” temasıyla ilk kez hibrit ve engelsiz olarak gerçekleştirildi.
29.04.2022 | Genel
Çocuk Alerji Bölümü “Mükemmeliyet Merkezi”
Uluslararası alanda birçok başarıya imza atan Üniversitemiz Çocuk Alerji Bölümü, aldığı Mükemmeliyet Merkezi sertifikalarına bir yenisini daha ekledi.
28.04.2022 | Genel
Profesörlük Belgeleri Takdim Edildi
Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, 2020 - 2021 yılı "Profesörlük Belgeleri"ni takdim etti.
21.12.2021 | Genel
Üniversitemizin Kuruluşunun 55. Yılına Özel Logo
Üniversitemiz vizyon misyonunu yansıtacak, işlevsel ve özgün 55. yıl onur logosunun oluşturulması ve hayata geçirilmesi için davetli tasarımcı yöntemi ile Dr. Öğretim Üyesi Seza Soyluçiçek Vurgun’un tasarımı seçilmiştir.
03.12.2021 | Genel
BM Konferansında Çağatay Tavşanoğlu Moderatörlüğüyle Orman Yangını Paneli
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda Çağatay Tavşanoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı orman yangını paneli düzenlendi
22.11.2021 | Genel
Burcu Kelleci Çakır'a Avrupa Klinik Nütrisyon ve Metabolizma Derneği Üyeliği
Uzm. Ecz. Burcu KELLECİ ÇAKIR 4 yıl sürecek olan Avrupa Klinik Nütrisyon ve Metabolizma Derneği Eğitim ve Klinik Uygulama Komitesi Üyeliği'ne seçilmiştir.
10.09.2021 | Genel
Kahramanmaraş'ta 7 Bin 500 Yıllık Köy Kalıntıları Bulundu
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yapılan kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekin başkanlığında devam ediyor.
08.09.2021 | Genel
5 Bin Yıllık 40'tan Fazla Mezar Ortaya Çıkarıldı
Eskişehir'de Küllüoba Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılarda, milattan önce 3 bin yıllarına dayanan küp şeklinde 25 çocuk mezarıyla iskeletlerin yanı sıra ölü hediyesi olarak bırakıldığı tahmin edilen mühür, saç halkalar ve takılar bulundu.
08.09.2021 | Genel
İlk Yerli Kuantum Kimyasal Yazılımı MacroQC Yayında
İlk Yerli Kuantum Kimyasal Yazılımı MacroQC, Prof. Dr. Uğur Bozkaya Araştırma Grubu Tarafından Yayınlandı.
02.09.2021 | Genel
Aydın Tepecik Höyüğü'nde 3500 yıllık 'seramik fırın' bulundu
Aydın'ın Çine ilçesindeki, geçmişte ticaret merkezi olarak bilinen Tepecik Höyüğü'nde, 3500 yıl öncesine ait "seramik fırın" ortaya çıkartıldı.
31.08.2021 | Genel
Üniversitemiz BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Üyesi Oldu
Üniversitemiz, Birleşmiş Milletler himayesinde, Sürdürülebilir Kalkınma konusunda paydaşlarla iş birliği geliştirmek için kurulmuş, bilimsel ve teknik uzmanlığı seferber etmek üzere faaliyet gösteren BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağının (UN SDSN) üyesi olmuştur.
15.06.2021 | Genel
Vedat Menderes Özçiftci, International Neuroethics Society Komitesi'nde
Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Programı, Prof. Dr. Nüket Örnek Büken danışmanlığında doktora öğrencisi Vedat Menderes Özçiftci, International Neuroethics Society’nin, Student/PostDoc Komitesi'nde önümüzdeki 2 yıl süresince komite üyesi olarak görev yapmaya seçilmiştir.
01.03.2021 | Genel
Prof. Dr. Bekir Salih "Türkiye Bilimler Akademisi Konsey Üyesi"
Türkiye Bilimler Akademisi Konsey Üyesi seçildi.
26.12.2020 | Genel
Prof. Dr. Hamit Köksel, Tahıl Bilimi ve Teknolojisi Birliği’nin Bilim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. Hamit Köksel, 2020 yılında Uluslararası Tahıl Bilimi ve Teknolojisi Birliği’nin Bilim Kurulu Başkanlığı’na (Chair of ICC Academy) seçilmiştir.
01.12.2020 | Genel
Vektör Ekolojisi Derneği'ne Hacettepeli Direktör
Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Filiz Günay, Vektör Ekolojisi Derneğinin (SOVE) bir sonraki Avrupa Bölge Direktörü olarak seçildi.
12.10.2020 | Genel
Dr. Neşe Ünver, Cytokine and Growth Factor Reviews Dergisi'nde
Dr. Neşe Ünver’in makalesi “Cytokine and Growth Factor Reviews (5-Year IF: 6.654)” dergisinin Aralık 2019 sayısında yayımlanmış ve makaledeki figürlerden biri, derginin kapağında yer almak üzere seçilmiştir.
01.12.2019 | Genel
Prof. Dr. Erem Bilensoy'a Doctor Honoris Causa (Fahri Doktora) Ünvanı
Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erem Bilensoy, Carol Davila University of Medicine and Pharmacy Senatosu kararıyla Doctor Honoris Causa (Fahri Doktora) ünvanına layık görüldü.
11.10.2019 | Genel
Prof. Dr. Ayşe Nurşen Başaran, Uluslararası Toksikoloji Birliği Başkan Yardımcısı Oldu
Prof. Dr. Ayşe Nurşen Başaran, 15-18 Temmuz 2019 tarihlerinde Honolulu/Hawai’de gerçekleştirilen 15. Uluslararası Toksikoloji Kongresi sırasında yapılan seçimlerde Uluslararası Toksikoloji Birliği (International Union of Toxicology, IUTOX)’nin Başkan Yardımcılığına seçilmiştir.
15.07.2019 | Genel
Dr. Neslihan Taş, Food Research International Dergisi'nde
Dr. Neslihan Taş, Elsevier tarafından yayımlanan Food Research International (5-yıl etki faktörü 4.2) Dergisi Yayın Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.
08.03.2019 | Genel
Prof. Dr Nuray Kanbur, SAHM International Chapter Başkanı
Prof. Dr Nuray Kanbur, Society for Adolescent Health and Medicine (SAHM) toplantısında yapılan seçim sonucunda, SAHM International Chapter Başkanlığına (President Elect: 2019-2020 ve President: 2020-2023) seçilmiştir.
07.03.2019 | Genel
Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hukuku alanında Türkiye Temsilcisi (Uzmanı) seçilmiştir.
Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılık Yasağı Hukuku Ağı tarafından, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hukuku alanında Türkiye Temsilcisi (Uzmanı) seçilmiştir.
01.02.2019 | Genel
Dr. Cemile Yılmaz, Food Research International Dergisi'nde
Dr. Cemile Yılmaz, Elsevier tarafından yayınlanan Food Research International (5-yıl etki faktörü 4.2) Dergisi Yayın Kurulu üyeliğine seçilmiştir.
01.02.2019 | Genel
Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, Dünya Sağlık Zirvesi’nde
Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, küresel sağlık alanında dünyanın önde gelen isimlerinin konuk edildiği Dünya Sağlık Zirvesi’ne, “Genç Lider Hekim” olarak Türkiye’den davet edilen ilk akademisyen olmuştur.
01.10.2018 | Genel
Doç. Dr. Uğur Bozkaya, The Journal of Physical Chemistry Dergisi'nde
Doç. Dr. Uğur Bozkaya’nın, doktora öğrencisi Aslı Ünal ile yayınladığı makale The Journal of Physical Chemistry A dergisinin 3 Mayıs sayısının kapak çalışması olarak yayınlanmıştır.
29.03.2018 | Genel
Prof. Dr. Okan Akhan Prestij Konferansı’nda
Avrupa Kardiyovasküler ve Girişimsel Radyoloji Derneği  (CIRSE) Kongresi’nde Prestij Konferansı’nın 23’ncüsünü, Haccetepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Akhan vermiştir.
01.12.2017 | Genel
Prof. Dr. Murat Caner Testik ENBIS’e Başkan Seçildi
Prof. Dr. Murat Caner Testik, Europan Network for Business and Industrial Statistics (ENBIS)’e başkan (President-elect) olarak seçilmiştir.
01.11.2017 | Genel
Prof. Dr. Sevtap Arıkan Akdağlı'ya FECMM Unvanı
Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sevtap Arıkan Akdağlı, Avrupa Tıbbi Mikoloji Konfederasyonu tarafından hayata geçirilen “ECMM Academy”e Kurucu “Fellow” olarak davet edilmiş ve “Fellow of European Confederation of Medical Mycology” (FECMM) unvanını almıştır.
01.09.2017 | Genel
Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu Avrupa Parlamentosu’nda
Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Avrupa Birliği’nde yaşayan 450 milyon nüfusu temsil eden Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapmak üzere Brüksel’e davet edildi.
01.08.2017 | Genel
Prof. Dr. Tezer Kutluk, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara Karşı Savaş Örgütü'nun Kurucu Üyesi
Prof. Dr. Tezer Kutluk, İsviçre’nin Cenevre kentinde ilk yönetim kurulu toplantısıyla faaliyete geçen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara Karşı Savaş Örgütü”nün 13 kurucu üyesinden biri olarak seçildi.
01.07.2017 | Genel
Doç. Dr. Baki Öztürk'e, IJEIE Dergisinde Baş Editörlük Görevi
Doç. Dr. Baki Öztürk, önde gelen uluslararası “International Journal of Earthquake and Impact Engineering (IJEIE)” Dergisinin Baş Editörlük görevine getirilmiştir. 
01.03.2017 | Genel
Prof. Dr. Zafer C. Çehreli'ye Başkanlık Görevi
Prof. Dr. Zafer C. Çehreli, diş yaralanmaları konusunda uluslararası çok önemli bir yere sahip olan ULUSLARARASI DENTAL TRAVMATOLOJİ DERNEĞİ (INTERNATIONAL ASSOCIATION OF DENTAL TRAUMATOLOGY) Eğitim Komisyonu başkanlığına getirilmiştir.
01.03.2017 | Genel
Kraliyet Müzik Okulu'nda İlk Türk Keman Sanatçısı
Arda Karakaya, Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (The Associated Board Of The Royal Schools Of Music-ABRSM) tarafından tam burs verilen ilk Türk keman sanatçısı olmuştur.
23.02.2017 | Genel
Prof. Dr. Mehmet Önder Efe, SAGE Dergisi'nde
Prof. Dr. Mehmet Önder Efe, Transactions of the Institute of Measurement and Control isimli SAGE dergisinin baş editörlüğüne seçilmiştir.
01.02.2017 | Genel
Prof. Dr. Serpil Oppermann, EASLCE 7. Başkanı
Prof. Dr. Serpil Opperman, Brüksel’de EASLCE (Association for the Study of Literature, Culture and Environment) Derneği’nin 7. başkanı seçilmiştir.
30.10.2016 | Genel
Prof. Dr. Okan Akhan, Dünya Sağlık Örgütü'nde
Prof. Dr. Okan Akhan, Dünya Sağlık Örgütü- Kist Hidatik Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı seçilmiştir.
03.10.2016 | Genel
Ezgi Doğan Cömert ve Aytül Hamzalıoğlu, Food Research International Dergisi'nde
Ezgi Doğan Cömert ve Aytül Hamzalıoğlu, Elsevier tarafından yayınlanan Food Research Internationaldergisi Editorial Board üyeliğine seçilmiştir.
01.10.2016 | Genel
Prof.Dr.Nurşen Başaran, Dünya Toksikoloji Derneği'ne (IUTOX) Başkan Yardımcısı Oldu
Prof.Dr.Nurşen Başaran, toksikoloji alanında en büyük dernek olan Dünya Toksikoloji Derneği'ne (IUTOX) başkan yardımcısı seçilmiştir.
01.10.2016 | Genel
Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, IET Computer Vision Dergisi'nde
Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, derginin daveti üzerine IET Computer Vision dergisinde Yardımcı Editör olarak göreve başlamıştır.
01.09.2016 | Genel
Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu 33. Yıl Resepsiyonunda
Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu'nun 33. Yıl Dönümü vesilesi ile düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda üniversitemizi gururlandıran bir performans sergilemiştir.
13.06.2016 | Genel
Prof. Dr. Erem Bilensoy, ilk Türk Başkan
Prof. Dr. Erem Bilensoy 2 yıl süre ile EUFEPS-Avrupa Eczacılık Bilimleri Federasyonu Başkanlığı’na oybirliği ile seçilerek EUFEPS’in 1991 yılında kuruluşundan itibaren ilk Türk Başkan sıfatını almıştır.
15.06.2015 | Genel
Prof. Dr. Okan Akhan "European Academy of Sciences and Arts" Üyelik
Prof. Dr. Okan Akhan "European Academy of Sciences and Arts" üyeliğine kabul edilmiştir.
02.03.2015 | Genel
Üniversitemizden Müze Restorasyonu
Dr. Fazıl Küçük Müzesi'nin restorasyonuna desteği için; KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber'ın Üniversitemize teşekkür mektubu
23.01.2015 | Genel
Prof. Dr. Hamit Köksel ICC Akademi Başkanlığına Seçildi
Prof.Dr.Hamit Köksel tüm dünyadan aday akademisyenler arasından ilk Türk akademisyen olarak, International Association for Cereal Science and Technology Başkanı olarak seçilmiştir.
30.11.2014 | Genel
Prof.Dr. H. Mehmet Doğan'a Türkiye Bilimler Akademisi Üyeliği
Üniversitemiz emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. H. Mehmet Doğan 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi seçilmiştir.
23.06.2014 | Genel
Canan Dağdeviren'in Başarısı
Canan Dağdeviren, en yüksek oy ile Harvard Üniversitesi'nin Genç Akademi Üyesi seçildi.
30.04.2014 | Genel
Prof. Dr. Murat Akova, ESCMID Derneği Başkanı
Prof. Dr. Murat Akova, European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ESCMID) derneğinin başkanlığını yapacaktır.
15.02.2014 | Genel
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun Teşekkür Mektubu
Mevlüt Çavuşoğlu'nun Genç Çevirmenler Yarışmasına gösterilen ilgiye ve ülkemiz geleceğine katkısından dolayı Hacettepe Üniversitesi'ne ve Rektörümüze teşekkür mektubu
06.02.2014 | Genel
Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu'nu Kutlama Mektubu
Prof. Dr. Kemal Silay'ın "42nd International Ballad Conference of Kommision für Volksdictung" Konferansı için Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu'nu Kutlama Mektubu
13.12.2012 | Genel
Prof. Dr. Tezer Kutluk'a Uluslararası Görev
Kutluk, 1933'den beri faaliyet gösteren UICC'nin ilk Türk başkanı oldu.
26.08.2012 | Genel